F = k(w)(v^2)/r , where k is a constant
182 = k(1800)(30^2)/600
k = 182(600)/((1800)(900)) = 91/1350
so for the given question,
F = (91/1350) (1800)(45^2)/650
= 378 lb
check my arithmetic
The force needed to keep a car from skidding on a curve varies jointly as the weight of the car and the square of its speed and inversely as the radius of the curve.
If 182lb of force keep a 1800lb car from skidding on a curve of radius 600ft at 30 mph, what force would keep the same car from skidding on a curve of radius 650ft at 45 mph? 378
1 answer