Ask a New Question
Search
The box decelerates at a rate of 3m/s and skids 24 meters becoming to a stop.How fast were you traveling when the box fell out.
1 answer
V^2 = Vo^2 + 2a*d.
Vo^2 = V^2 - 2a*d
Vo^2 = 0 - (-6)*24 = 144
Vo = 12 m/s.
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
You are driving down the road and hit a bump which causes your fishing tackle box to bounce out of the bed of your pickup. The
2 answers
how long will it take a bobsled with a velocity of 6 meters a second o stop if it decelerates at a rate of 3 meters per second?
1 answer
a car moving at 15 meters per second skids to a stop in 20 meters. if the car travels at 45 meters per second, how far will it
1 answer
if a car goes from 10 m/s to a full stop,then its change in velocity is 10m/s.if it decelerates at a rate of 2.5 m/sec square,it
1 answer
more similar questions