V^2 = Vo^2 + 2a*d
V^2 = Vo^2 - 6*24 = 0
Vo^2 = 144
Vo = 7 m/s = Initial velocity of the block = Speed of the truck.
You are driving down the road and hit a bump which causes your fishing tackle box to bounce out of the bed of your pickup. The box decelerates at a rate of 3 m/s¶ and skids 24 meters before coming to a stop. How fast were you traveling when the box fell out?
2 answers
60 mph