Tables:

Sweet sugar:
Weight | Price
2.5 | 0.75
15.0 | 4.50
30.0 | 9.00
100.0 | 30.00

Super Sugar:

Weight | Price
3.75 | 1.16
10.0 | 3.10
25.0 | 7.75
110.0 | 34.10

Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand?

1 answer

To calculate how much money per pound Suman will save if he buys the Sweet Sugar brand, we need to compare the prices per pound of the two brands.

For Sweet Sugar:
- Weight: 2.5 pounds
- Price: $0.75
- Price per pound: $0.75 / 2.5 pounds = $0.30/pound

For Super Sugar:
- Weight: 3.75 pounds
- Price: $1.16
- Price per pound: $1.16 / 3.75 pounds = $0.31/pound

Now we can calculate the difference in price per pound between the two brands:
$0.31/pound - $0.30/pound = $0.01/pound

Therefore, Suman will save $0.01 per pound if he buys the Sweet Sugar brand.
Similar Questions
    1. answers icon 3 answers
  1. Use the tables to answer the question.Sweet Sugar Weight (lbs.) Price ($) 2.5 0.75 15.0 4.50 30.0 9.00 100.0 30.00 Super Sugar
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the tables to answer the question.Sweet Sugar Weight (lbs.) Price ($) 2.5 0.75 15.0 4.50 30.0 9.00 100.0 30.00 Super Sugar
    1. answers icon 1 answer
  3. Read the passage from Sugar Changed the World.One of these early Hindu writings, the Atharva Veda, speaks of an archer's bow
    1. answers icon 1 answer
more similar questions