Store A sells 5 bagels for $2.05. store B sells 3 bagels for $1.35.How do the unit rates compare?
I found the unit rate for b, it is 45...because 45 * 3 = 135
and the price for 3 bagels is 1.35..
but can you help me with a's unit rate please?
9 answers
$2.05/5 = ?
What does that =?
the five bagels for 2.05 is less than the 3 bagels for 1.35. so it is D.
combine our names ^^^^^^
Her name is Hersey not Hershey.. just saying🤷♀️
And Hersey kiss makes no sense. Hershey kiss would make sense.
It is Store B is 0.04 more expensive than Store A
lol it took me a sec to notice the difference
XD same, ⚡⚡Denki Kaminari⚡⚡