Roses cost $5 each and geraniums cost $3 each. Michelle bought 4 more geraniums than roses and spent a total of $52. How many roses did she buy?
2 answers
5r + 3(r+4) = 52
5r+3r+12=52
8r+12=52
8r=52-12
8r=40
r=5
so it's 5 roses
8r+12=52
8r=52-12
8r=40
r=5
so it's 5 roses