just use the facts given:
8d+12g = 120
5d+4g = 61
Now just solve the system.
James and Kristin each improved their yards by planting daylilies and geraniums. They bought their supplies from the same store. james spent $120 on 8 daylilies and 12 geraniums. kristen spent $61 on 5 daylilies and 4 geraniums. Find the cost of one daylily and the cost of one geranium.
1 answer