Reaction: 1/2N2 + 3/2H2 --> NH3

Delta H = -46Kj/mol
1) Find delta H n(NH3)formed=5 mol. M(NH3=8.5g)
2) Find delta H
a)3 mol H2 + 3 mol N2
b) 3 mol H2 + 0.5 mol N2
M NH3 = 17 g/mol
???

3 answers

I don't understand the question with your use of symbols. M stands for molarity but I think you mean molar mass NH3 is 17. I have no idea what M(NH3)= 8.5 g means nor H n(NH3) formed = 5 mol.
The mass of NH3 is 8.5 grams
And the number of moles of NH3 that was formed was 5 mol (n)
Any help? :)
DrBob222
Similar Questions
  1. Reaction: 1/2N2 + 3/2H2 --> NH3Delta H = -46Kj/mol 1) Find delta H n(NH3)formed=5 mol. M(NH3=8.5g) 2) Find delta H a)3 mol H2 +
    1. answers icon 1 answer
  2. For the reactionI2(s)+Cl2(g) ==> 2ICl(g) delta H= 36kJ, delta S= 158.8J/K at 25° C. Calculate the temperature at which Keq is
    1. answers icon 1 answer
  3. Why these answers are so?1- For this reaction 2H2 + O2 = 2H2O a- dela H=delta Hf b-delta Hc= delta Hf c- delta H= delta Hc d-
    1. answers icon 0 answers
  4. Consider the following data:* NH3(g) yields 1/2 N2(g) + 3/2 H2(g) delta H = 46kJ * 2 H2(g) + O2(g) yields 2 H2o(g) delta H =
    1. answers icon 1 answer
more similar questions