To determine which combinations of snacks Rashad could purchase with his remaining $17, we will evaluate the total cost for each option.
Snack Prices:
- Candy: $1.50
- Popcorn: $4.00
- Drink: $2.75
Now let's calculate the total cost for each option:
A. 2 drinks and 3 popcorns
Total cost = (2 * $2.75) + (3 * $4.00)
= $5.50 + $12.00
= $17.50 (Not affordable)
B. 3 popcorns and 3 candies
Total cost = (3 * $4.00) + (3 * $1.50)
= $12.00 + $4.50
= $16.50 (Affordable)
C. 4 popcorns and 1 candy
Total cost = (4 * $4.00) + (1 * $1.50)
= $16.00 + $1.50
= $17.50 (Not affordable)
D. 4 drinks and 2 popcorns
Total cost = (4 * $2.75) + (2 * $4.00)
= $11.00 + $8.00
= $19.00 (Not affordable)
Now, we summarize the findings:
- Option A: $17.50 (Not affordable)
- Option B: $16.50 (Affordable)
- Option C: $17.50 (Not affordable)
- Option D: $19.00 (Not affordable)
Conclusion: The only combination of snacks Rashad could purchase is B. 3 popcorns and 3 candies.