To determine which combinations of snacks Rashad could purchase with his $17, we will calculate the total cost for each option:
Prices of snacks:
- Candy: $1.50
- Popcorn: $4.00
- Drink: $2.75
A. 2 drinks and 3 popcorns
- Cost: (2 * $2.75) + (3 * $4.00)
- Cost: $5.50 + $12.00 = $17.50 (Too high)
B. 3 popcorns and 3 candies
- Cost: (3 * $4.00) + (3 * $1.50)
- Cost: $12.00 + $4.50 = $16.50 (Valid)
C. 4 popcorns and 1 candy
- Cost: (4 * $4.00) + (1 * $1.50)
- Cost: $16.00 + $1.50 = $17.50 (Too high)
D. 4 drinks and 2 popcorns
- Cost: (4 * $2.75) + (2 * $4.00)
- Cost: $11.00 + $8.00 = $19.00 (Too high)
Based on the calculations:
- A: $17.50 (not possible)
- B: $16.50 (possible)
- C: $17.50 (not possible)
- D: $19.00 (not possible)
The only combination that Rashad could purchase is option B: 3 popcorns and 3 candies.