To determine which combinations of snacks Rashad could purchase with his $17, we need to calculate the total cost for each option.
Snack Prices:
- Candy: $1.50
- Popcorn: $4.00
- Drink: $2.75
Now let's calculate the total cost for each combination:
A. 2 drinks and 3 popcorns
- Cost = (2 × $2.75) + (3 × $4.00)
- Cost = $5.50 + $12.00
- Cost = $17.50
B. 3 popcorns and 3 candies
- Cost = (3 × $4.00) + (3 × $1.50)
- Cost = $12.00 + $4.50
- Cost = $16.50
C. 4 popcorns and 1 candy
- Cost = (4 × $4.00) + (1 × $1.50)
- Cost = $16.00 + $1.50
- Cost = $17.50
D. 4 drinks and 2 popcorns
- Cost = (4 × $2.75) + (2 × $4.00)
- Cost = $11.00 + $8.00
- Cost = $19.00
Now, we see how much each combination costs relative to Rashad’s budget of $17:
- A: $17.50 (over budget)
- B: $16.50 (within budget)
- C: $17.50 (over budget)
- D: $19.00 (over budget)
The only combination of snacks Rashad can purchase without exceeding his budget is:
B. 3 popcorns and 3 candies