Please help! I don't understand these questions at all. :(

Fe2O3(s) + 2Al(s) -> Al2O3(s) + 2Fe(l)

If 0.50 mol of Fe is produced in 10 secs, what is the rate of consumption of Fe2O3 in mol/s?

A. 5.0 x 10^-2 mol/s
B. 2.5 x 10^-2 mol/s
C. 1.0 x 10^-1mol/s
D. 5.0 mol/s

Thank you!

1 answer

These problems are worked the same as a stoichiometry problem. That is,
0.5 mol Fe/10s = 0.05 mol/s, then convert to Fe2O3 by
0.05 mols/x x (1 mol Fe2O3)/2 mols Fe) = 0.025 mol Fe2O3/s.
Similar Questions
  1. You have been asked to calculate the enthalpy change in the followingreaction: 2Al(s) + Fe2O3(s) → Al2O3(s) + 2Fe(s) The
    1. answers icon 1 answer
  2. Given the balanced equation:2 Al + Fe2O3 → Al2O3 + 2 Fe how many grams of Al2O3 will be produced if 68.1 g Al reacts with 112
    1. answers icon 1 answer
  3. Consider the reaction: Fe2O3+2Al=Al2O3How many kg of Al2O3 are produced from 25.2 kg of Fe2O3 assuming there is sufficient Al?
    1. answers icon 1 answer
  4. Given that:2Al(s)+(3/2)O2(g)--->Al2O3(s) change in H(rxn)= -1601 kJ/mol 2Fe(s)+(3/2)O2(g)--->Fe2O3(s) change in H(rxn)= -821
    1. answers icon 2 answers
more similar questions