Ask a New Question
Search
One bottle of shampoo costs $6 for 8oz. A second bottle costs $4 for 5oz. Which has the lower unit rate?
1 answer
6/8 = $0.75 per ounce
4/5 = $0.80 per ounce
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
At Family Market, an 8-can pack of bottles costs $4.48, and a 24-can case costs $9.60. (Both the bottle and the can are 12
1 answer
At Family Market, an 8-can pack of bottles costs $4.48, and a 24-can case costs $9.60. (Both the bottle and the can are 12
1 answer
At Family Market, an 8-can pack of bottles costs $4.48, and a 24-can case costs $9.60. (Both the bottle and the can are 12
1 answer
At Family Market, an 8-can pack of bottles costs $4.48, and a 24-can case costs $9.60. (Both the bottle and the can are 12
1 answer
more similar questions