Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys. Apples cost 0.99 per pound. Aaliyah has a coupon for .50 off her purchase. She pays a total of 2.14 for apples

6 answers

1.15 pounds
Did you want the equation??

.99a - .50 = 2.14 , where a is the number of pounds of apples

now solve for a
Huuhh? How did you get 1.15 lbs of apples.
that would cost only $1.14 and you still have a $.50 coupon.
How do you solve for a?
a + .99=2.14
subtract .99 from 2.14=1.15
You are just tossing the numbers together.
Did you not see my equation?

.99a - .50 = 2.14 , add .50 to both sides
.99a = 2.14 + .50
.99a = 2.64
divide both sides by .99
.99a/.99 = 2.64/.99
a = 2.666... = 2 2/3
Aaliyah buys 2 2/3 lbs of apples
Similar Questions
    1. answers icon 2 answers
  1. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
  2. McIntosh Apples($) Cost per Pound Pounds ($) Cost 2 3.70 3 5.55 4 7.40 The costs per pound for Granny Smith apples and McIntosh
    1. answers icon 1 answer
  3. Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
    1. answers icon 1 answer
more similar questions