Ask a New Question
Search
Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys.
Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys. Apples cost 0.99 per pound. Aaliyah has a coupon for .50 off her
6 answers
asked by
Bryce
1,395 views
Lydia buys 5 pounds of apples and 3 pounds of bananas for a total of $8.50. Ari buys 3 pounds of apples and 2 pounds of bananas
7 answers
14 views
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
______ per pound At this rate, how many pounds
1 answer
47 views
A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
per pound At this rate, how many pounds of
9 answers
17 views
Hillary buys 3 pounds of Gala apples and some Granny Smith apples. Both kinds of apples cost $4.50 per pound. The total cost is
2 answers
asked by
Valerie
1,372 views
Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list?
Answer: 10X7=70
2 answers
asked by
sree
1,271 views
A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately
2 answers
asked by
Matt-Please Help
950 views
Coby sells apples and bananas at his fruit store. He charges $6 for a pound of bananas, and $8 for a pound of apples. If a
2 answers
asked by
Anonymous
1,025 views
A merchant bought 15 2/5 pounds of apples and pears to sell at a fruit stand. 8 3/4 pounds were apples. Calculate the number of
1 answer
64 views
The inequality 2 p ≤ 18 can be used to determine how many pounds of apples at $2.00 per pound, p, you can buy while spending
1 answer
asked by
Chiaki <3
231 views