Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys.

  1. Let a represent the pounds of apples that Aaliyah buys. Apples cost 0.99 per pound. Aaliyah has a coupon for .50 off her
    1. answers icon 6 answers
    2. Bryce asked by Bryce
    3. views icon 1,395 views
  2. Lydia buys 5 pounds of apples and 3 pounds of bananas for a total of $8.50. Ari buys 3 pounds of apples and 2 pounds of bananas
    1. answers icon 7 answers
    2. views icon 14 views
  3. A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?______ per pound At this rate, how many pounds
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 47 views
  4. A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?per pound At this rate, how many pounds of
    1. answers icon 9 answers
    2. views icon 17 views
  5. Hillary buys 3 pounds of Gala apples and some Granny Smith apples. Both kinds of apples cost $4.50 per pound. The total cost is
    1. answers icon 2 answers
    2. Valerie asked by Valerie
    3. views icon 1,372 views
  6. Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list?Answer: 10X7=70
    1. answers icon 2 answers
    2. sree asked by sree
    3. views icon 1,271 views
  7. A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately
    1. answers icon 2 answers
    2. Matt-Please Help asked by Matt-Please Help
    3. views icon 950 views
  8. Coby sells apples and bananas at his fruit store. He charges $6 for a pound of bananas, and $8 for a pound of apples. If a
    1. answers icon 2 answers
    2. Anonymous asked by Anonymous
    3. views icon 1,025 views
  9. A merchant bought 15 2/5 pounds of apples and pears to sell at a fruit stand. 8 3/4 pounds were apples. Calculate the number of
    1. answers icon 1 answer
    2. views icon 64 views
  10. The inequality 2 p ≤ 18 can be used to determine how many pounds of apples at $2.00 per pound, p, you can buy while spending
    1. answers icon 1 answer
    2. Chiaki <3 asked by Chiaki <3
    3. views icon 231 views