The cost of buying p pounds of candy at $5 per pound is 5p. We want this cost to be less than $60. We can write this as an inequality:
5p < 60
This inequality is already solved for p.
Laura buys candy that costs $5 per pound. She will spend less than $60 on candy. What are the possible numbers of pounds she will buy?
Use p for the number of pounds Laura will buy.
Write your answer as an inequality solved for p.
1 answer