Let's use the variables g, j, and h to represent the pounds of gummy candy, jelly beans, and hard candy respectively.
From the given information, we can set up the following equations:
1. The total weight of the mixture is 8 pounds: g + j + h = 8.
2. The cost of the mixture is $20.00: 2g + 3j + 3h = 20.
3. The mixture calls for four times as many gummy candy pieces as jelly beans: g = 4j.
We have a system of equations to solve:
g + j + h = 8
2g + 3j + 3h = 20
g = 4j
A candy store makes an 8-pound mixture of gummy candy (g), jelly beans (j), and hard candy (h). The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for four times as many gummy candy pieces as jelly beans. The total cost of the mixture is $20.00. Question 1 Which system of equations could be used to answer the question, "How many lbs of each ingredient did the store use?"
Use the system of equations you selected above to answer the question, "How many lbs of each ingredient did the store use?"
1 answer