Kayla is purchasing 5 candles for x dollars each and 5 candle holders for $3.50 each. Kayla paid a total of $27.50. Before tax, what is the cost per candle?

A.

$2.00
B.

$4.80
C.

$6.20
D.

$9.00

1 answer

B. $4.80

Let the cost per candle be x dollars.

The total cost of the candles is 5x and the total cost of the candle holders is 5 * $3.50 = $17.50.

So, the total cost Kayla paid for everything is 5x + $17.50 = $27.50.

Subtracting $17.50 from both sides gives 5x = $10.

Dividing by 5 gives x = $2.

So, the cost per candle is $2.
Similar Questions
  1. Multiple Choice QuestionKayla is purchasing 5 candles for x dollars each and 5 candle holders for $3.50 each. Kayla paid a total
    1. answers icon 1 answer
  2. Multiple Choice QuestionKayla is purchasing 5 candles for x dollars each and 5 candle holders for $3.50 each. Kayla paid a total
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 13 answers
more similar questions