B. $4.80
Let the cost per candle be x dollars.
The total cost of the candles is 5x and the total cost of the candle holders is 5 * $3.50 = $17.50.
So, the total cost Kayla paid for everything is 5x + $17.50 = $27.50.
Subtracting $17.50 from both sides gives 5x = $10.
Dividing by 5 gives x = $2.
So, the cost per candle is $2.
Kayla is purchasing 5 candles for x dollars each and 5 candle holders for $3.50 each. Kayla paid a total of $27.50. Before tax, what is the cost per candle?
A.
$2.00
B.
$4.80
C.
$6.20
D.
$9.00
1 answer