Multiple Choice Question
Kayla is purchasing 5 candles for x dollars each and 5 candle holders for $3.50 each. Kayla paid a total of $27.50. Before tax, what is the cost per candle?
A.
$2.00
B.
$4.80
C.
$6.20
D.
$9.00
1 answer
B. $4.80