A. $2.00
Calculation:
Cost of 5 candles = 5x
Cost of 5 candle holders = 5 x $3.50 = $17.50
Total cost = 5x + $17.50 = $27.50
5x = $10
x = $2
Therefore, the cost per candle is $2.00.
Kayla is purchasing 5 candles for x dollars each and 5 candle holders for $3.50 each. Kayla paid a total of $27.50. Before tax, what is the cost per candle?
A.
$2.00
B.
$4.80
C.
$6.20
1 answer