To find the cost per pound of each brand, we need to divide the total cost by the weight in pounds.
For Clean Cats brand: $10 ÷ 25 pounds = $0.40 per pound
For Forever Fresh brand: $18 ÷ 40 pounds = $0.45 per pound
Therefore, the cost per pound of the better deal is $0.40 per pound for Clean Cats.
Katrina is fostering a kitten and needs to purchase cat litter. Clean Cats costs $10 for 25-pound bag, and forever fresh costs $18 for a 40-pound bag. What is the cost per pound of the better deal?
1 answer