The cost per pound for the Clean Cats cat litter is 10/25 = $0.40 per pound.
The cost per pound for the Forever Fresh cat litter is 18/40 = $0.45 per pound.
Thus, the better deal is the Clean Cats cat litter because it is cheaper at $0.40 per pound.
Katrina Is fostering a kitten and needs to purchase cat litter. Clean cats costs 10 for 25 pound bag and forever fresh costs 18 for 40 pound bag what is the cost per pound of the better deal
1 answer