To find the cost per pound of each cat litter option, divide the cost by the weight:
Clean Cats = $10 / 25 lbs = $0.4/lb
Forever Fresh = $18 / 40 lbs = $0.45/lb
Therefore, the better deal is Clean Cats at a cost of $0.4 per pound.
Katrina is fostering a kitten and needs to purchase cat litter. Clean Cats costs $10 for a 25-pound bag, and Forever Fresh costs $18 for a 40-pound bag. What is the cost per pound of the better deal?
1 answer