To find the cost per pound of each brand, divide the total cost of each brand by the weight of the bag:
For Clean Cats: $10 ÷ 25 pounds = $0.4/pound
For Forever Fresh: $18 ÷ 40 pounds = $0.45/pound
Therefore, the cost per pound of the better deal is $0.4/pound.
Katrina is fostering a kitten and needs to purchase cat litter. Clean Cats costs $10 for a 25-pound bag, and Forever Fresh costs $18 for a 40-pound bag. What is the cost per pound of the better deal?(1 point)
The better deal costs $
/pound.
1 answer