John bought 12 pounds of flour for 6 .
How many dollars did he pay per pound of flour?
John bought 12 pounds of flour for 6 .
How many dollars did he pay per pound of flour?
3 answers
geez - impatient much?
dollars per pound means $/lb
6$/12lb = 0.50 $/lb
dollars per pound means $/lb
6$/12lb = 0.50 $/lb
Mr John was in some rush so he bought 12 pounds of flour for $600 at the supermarket. When he got home he pack them out in 2lbs, 4lbs, and 6lbs. She sold the 6lbs for $480, then jack wanted 6lbs of flour so Mr John sold him the 4lbs and 2lbs parcel for $360. What is the cost of one pounds of flour that Mrs John paid for at the supermarket? How much a pound did Mr John sold the flour for? Who would you buy goods from more Mrs John or Mr John and why? Write an equation to represent each of the following