If an electric discharge produces 300 liters of ozone (O3), how many liters of oxygen (O2) are required?

3O2->2O3

4 answers

3O2->2O3

With gases you can use a shortcut and use volumes directly as if volumes were mols. In this case, then, just convert using the coefficients in the balanced equation.
300 L O3 x (3 mols O2/2 mols O3) = 300 x 3/2 = ?
Would it require 450 L of Oxygen?
yes. 3/2 * 200=300
300 x 3/2 = 450
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. Identify the following chemical equations by type.1. If an electric discharge produces 500 cm3 of ozone (O3), how many cm3 of
    1. answers icon 3 answers
  2. Identify the following chemical equations by type.1. If an electric discharge produces 800 cm3 of ozone (O3), how many cm3 of
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions