Ask a New Question
Search
find the unit rate
Four pounds of apples cost $1.96.
1 answer
If 4 pounds cost 1.96, then
1 pound costs $1.96/4 = $ 0.49
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
Jorie bought 3 1/2 pounds of apples to share equally among 20 people. What is the unit rate of pounds of apples per person?
1 answer
Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and
2 answers
You buy 3 pounds of organic apples for $7.50. The graph shows the price of regular apples. What is the unit rate for each type
18 answers
Apples at the local farmer's market cost $1.25 per pound.
Write a function rule`f` that gives the total cost of apples in terms
1 answer
more similar questions