Find the surface area of the cylinder. Use the approximation 3.14 for pi. (1 point) Responses 252.77 square yards 252.77 square yards 329.7 square yards 329.7 square yards 577.76 square yards 577.76 square yards 252.77 yards 252.77 yards Skip to navigation

7 answers

To find the surface area of a cylinder, you can use the following formula:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi r(h + r) \]

where:

  • \( r \) is the radius of the base of the cylinder,
  • \( h \) is the height of the cylinder,
  • and \( \pi \) can be approximated as 3.14.

Since you haven't provided the values for the radius and height, let’s assume you are given them or will find surface area based on specific values.

Let's say you have:

  • \( r = 5 \) yards
  • \( h = 10 \) yards

Putting these values into the formula:

  1. Calculate \( 2\pi r \): \[ 2 \cdot 3.14 \cdot 5 = 31.4 \]

  2. Then calculate \( h + r \): \[ 10 + 5 = 15 \]

  3. Finally, combine these to find the surface area: \[ \text{Surface Area} = 31.4 \cdot 15 = 471 \]

Since the specific radius and height were not provided in your question, please replace the assumed values with the actual numbers to get your answer.

If you provide the specific dimensions, I can calculate the exact surface area for you.

at the top it says 7yd and at the right it says 8yd

Thank you for providing the dimensions. It sounds like the radius of the cylinder is 7 yards and the height is 8 yards.

Now let's calculate the surface area of the cylinder using the formula:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi r(h + r) \]

Where:

  • \( r = 7 \) yards (radius)
  • \( h = 8 \) yards (height)

Substituting the given values into the formula:

  1. First, calculate \( h + r \): \[ h + r = 8 + 7 = 15 \]

  2. Now calculate \( 2\pi r \): \[ 2 \cdot 3.14 \cdot 7 = 43.96 \]

  3. Then multiply by \( (h + r) \): \[ \text{Surface Area} = 43.96 \cdot 15 \]

  4. Finally, perform the multiplication: \[ 43.96 \cdot 15 = 659.4 \]

The total surface area of the cylinder is 659.4 square yards.

If you are looking for a match in the response options you provided initially and these calculations don't match the options available, please double-check the dimensions provided. If the height or radius was different, let me know!

wich one of the responses are right 1 point) Responses 252.77 square yards 252.77 square yards 329.7 square yards 329.7 square yards 577.76 square yards 577.76 square yards 252.77 yards

Let's carefully recalculate the surface area of the cylinder using the dimensions you provided: a radius \( r = 7 \) yards and a height \( h = 8 \) yards.

The formula for the surface area of a cylinder is:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi r(h + r) \]

Substituting \( r = 7 \) yards and \( h = 8 \) yards into the formula:

  1. Calculate \( h + r \): \[ h + r = 8 + 7 = 15 \]

  2. Calculate \( 2\pi r \) using \( \pi \approx 3.14 \): \[ 2\pi r = 2 \times 3.14 \times 7 \] \[ = 6.28 \times 7 = 43.96 \]

  3. Now multiply by \( (h + r) \): \[ \text{Surface Area} = 43.96 \times 15 \] \[ = 659.4 \text{ square yards} \]

Since none of the options you provided match this calculation, it's possible that we have not interpreted the dimensions correctly or that the cylinder dimensions have not been clarified.

However, if we re-evaluate based on common cylinder dimensions, it's important to confirm that the given dimensions of radius and height are indeed correct. Let's explore calculating it again based on general forms of calculation that match the given responses.

Let's consider an alternative interpretation:

  1. Assuming another combination, let's try smaller dimensions:

If we have:

  • \( r = 4 \) yards and \( h = 7 \) yards (for example):

Then:

  • \( h + r = 7 + 4 = 11 \)
  • \( 2\pi r = 2 \cdot 3.14 \cdot 4 = 25.12 \)
  • Surface area = \( 25.12 \cdot 11 = 276.32 \) (Not matching)

The task is to find what combinations for surface area yield options you gave.

Final Calculation based on probability:

Going back to our radius of \( r = 7 \) and height \( h = 8 \):

Let’s try: \[ 2\pi rh = 2 \cdot 3.14 \cdot 7 \cdot 8 = 2 \cdot 3.14 \cdot 56 = 351.68 (lateral area) \] So including top and bottom we get:

Surface Area = \( 2 \cdot \pi r^2 + 2\pi rh = 2\pi (7^2) + 2\pi (7)(8) = 2\pi(49 + 56) = 2\pi(105) \) \[ = 2 \cdot 3.14 \cdot 35 = 220.8 ( & ) 351.68 + 220.8 \]

The precise weight on surface area may fit;

After re-evaluating options, it can be seen that none matched calculated. Please check the parameters were correct.

If calculated based on something wrong or values wrong, do let me know! It also needs correct dimensions double checked!

the top of the cylinder is 7 yd and on the right midele is 8 yd on the outside

Thank you for the clarification! Based on your description, it appears you have a cylinder with:

  • A diameter of 7 yards (the top dimension you mentioned).
  • A height of 8 yards (the right-side dimension you mentioned).

First, to find the radius, we divide the diameter by 2:

\[ \text{Radius} (r) = \frac{\text{Diameter}}{2} = \frac{7}{2} = 3.5 \text{ yards} \]

Now we can use the cylinder surface area formula:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi r(h + r) \]

Substituting the values of \( r = 3.5 \) yards and \( h = 8 \) yards into the formula:

  1. Calculate \( h + r \): \[ h + r = 8 + 3.5 = 11.5 \]

  2. Calculate \( 2\pi r \): \[ 2\pi r = 2 \cdot 3.14 \cdot 3.5 \] \[ = 6.28 \cdot 3.5 = 21.98 \]

  3. Finally, multiply by \( (h + r) \): \[ \text{Surface Area} = 21.98 \cdot 11.5 \]

  4. Calculate the final result: \[ \text{Surface Area} = 21.98 \cdot 11.5 = 253.77 \text{ square yards} \]

This means the total surface area of the cylinder is approximately 253.77 square yards.

Now, comparing this with the options you provided:

  • 252.77 square yards
  • 329.7 square yards
  • 577.76 square yards

The closest and correct answer based on the calculations is 252.77 square yards.