1. What is the formula for the total surface area of a cylinder?(1 point)

2. Find the surface area of a cylinder with a radius of 4 cm and a height of 2 cm. Use the approximation of 3.14 for pi.(1 point)
___square centimeters

3. Find the surface area of a cylinder with a diameter of 12 inches and height of 10 inches. Use the approximation of 3.14 for pi.(1 point)
in^2

4. A baker needs to cover a cylinder cake with icing. The cake has a radius of 5 inches and a height of 7 inches. How many square inches of icing will be needed to cover the sides and top of the cake? Icing will not be added to the bottom of the cake. Use 3.14 for pi and round your answer to the nearest tenth.(1 point)

5. A silo is a large cylinder container that holds hay. A farmer needs to refinish the side of the silo with aluminum. The silo has a radius of 4 feet and a height of 30 feet. How many square feet of aluminum does the farmer need to refinish the silo? He will not be refinishing the top or bottom of the silo. Use 3.14 for pi and round your answer to the nearest tenth.(1 point)

9 answers

  1. The formula for the total surface area of a cylinder is:

    \[ \text{Surface Area} = 2\pi r(h + r) \] where \( r \) is the radius and \( h \) is the height of the cylinder.

  2. For a cylinder with a radius of 4 cm and a height of 2 cm:

    \[ \text{Surface Area} = 2 \pi r (h + r) = 2 \times 3.14 \times 4 \times (2 + 4) = 2 \times 3.14 \times 4 \times 6 \] Calculating this:

    \[ = 2 \times 3.14 \times 4 \times 6 = 2 \times 3.14 \times 24 = 6.28 \times 24 = 150.72 \]

    Therefore, the surface area is approximately 150.7 square centimeters.

  3. For a cylinder with a diameter of 12 inches, the radius \( r \) is \( \frac{12}{2} = 6 \) inches and a height of 10 inches:

    \[ \text{Surface Area} = 2 \pi r (h + r) = 2 \times 3.14 \times 6 \times (10 + 6) = 2 \times 3.14 \times 6 \times 16 \] Calculating this:

    \[ = 2 \times 3.14 \times 6 \times 16 = 2 \times 3.14 \times 96 = 6.28 \times 96 = 602.88 \]

    Therefore, the surface area is approximately 602.9 in².

  4. For a cake with a radius of 5 inches and a height of 7 inches, only the side and top will be covered:

    \[ \text{Surface Area} = \text{Lateral Surface Area} + \text{Area of the Top} \] Lateral Surface Area:

    \[ = 2 \pi r h = 2 \times 3.14 \times 5 \times 7 = 2 \times 3.14 \times 35 = 6.28 \times 35 = 219.8 \]

    Area of the Top:

    \[ = \pi r^2 = 3.14 \times 5^2 = 3.14 \times 25 = 78.5 \]

    Total Surface Area needed for icing:

    \[ = 219.8 + 78.5 = 298.3 \]

    Therefore, the baker will need approximately 298.3 square inches of icing to cover the cake.

  5. For the silo with a radius of 4 feet and a height of 30 feet:

    \[ \text{Lateral Surface Area} = 2 \pi r h = 2 \times 3.14 \times 4 \times 30 \] Calculating this:

    \[ = 2 \times 3.14 \times 4 \times 30 = 2 \times 3.14 \times 120 = 6.28 \times 120 = 753.6 \]

    Therefore, the farmer needs approximately 753.6 square feet of aluminum.

change 3 and 2 please ITS NOT RIGHT.

Let's correct the calculations for problems 2 and 3.

2. Find the surface area of a cylinder with a radius of 4 cm and a height of 2 cm.

Using the formula for surface area:

\[ \text{Surface Area} = 2 \pi r (h + r) \]

Substituting \( r = 4 \) cm and \( h = 2 \) cm:

\[ = 2 \times 3.14 \times 4 \times (2 + 4) \]

Calculating step by step:

\[ = 2 \times 3.14 \times 4 \times 6 \]

First, calculate \( 4 \times 6 = 24 \):

\[ = 2 \times 3.14 \times 24 \]

Now, compute \( 2 \times 3.14 = 6.28 \):

\[ = 6.28 \times 24 = 150.72 \]

Correct surface area for the cylinder with radius 4 cm and height 2 cm: approximately 150.7 square centimeters. (This original answer is confirmed correct.)


3. Find the surface area of a cylinder with a diameter of 12 inches and height of 10 inches.

Since the diameter is given, we find the radius first:

\[ r = \frac{12}{2} = 6 \text{ inches} \]

Now, using the same surface area formula:

\[ \text{Surface Area} = 2 \pi r (h + r) \]

Substituting \( r = 6 \) inches and \( h = 10 \) inches:

\[ = 2 \times 3.14 \times 6 \times (10 + 6) \]

Calculating:

\[ = 2 \times 3.14 \times 6 \times 16 \]

First, calculate \( 6 \times 16 = 96 \):

\[ = 2 \times 3.14 \times 96 \]

Now, compute \( 2 \times 3.14 = 6.28 \):

\[ = 6.28 \times 96 \]

Calculating:

\[ = 602.88 \]

Correct surface area for the cylinder with diameter 12 inches and height 10 inches: approximately 602.9 in². (This original answer is also confirmed correct.)


If there are additional specific areas or elements you believe are incorrect or additional problems you would like addressed, please let me know, and I can provide adjustments accordingly!

you poo poo

1. 2πr^2 + 2πrh
2. 150.72
3. 602.88
4. 298.3
5. 753.6

I apologize for any confusion earlier. Let's clarify and confirm your answers:

1. Formula for Total Surface Area of a Cylinder

Your formula is:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi r^2 + 2\pi rh \]

This is indeed the correct formula for the total surface area of a cylinder, accounting for both the top and bottom (2πr²) and the lateral area (2πrh).

2. Surface Area of a Cylinder with Radius 4 cm and Height 2 cm

Using the formula:

  1. Top and Bottom Areas: \[ 2\pi r^2 = 2 \times 3.14 \times (4^2) = 2 \times 3.14 \times 16 = 100.48 , \text{cm}^2 \]

  2. Lateral Area: \[ 2\pi rh = 2 \times 3.14 \times 4 \times 2 = 2 \times 3.14 \times 8 = 50.24 , \text{cm}^2 \]

  3. Total Surface Area: \[ \text{Total Surface Area} = 100.48 + 50.24 = 150.72 , \text{cm}^2 \]

So your answer for question 2 is indeed 150.72 square centimeters.

3. Surface Area of a Cylinder with Diameter 12 inches and Height 10 inches

With diameter 12 inches, the radius \( r \) is 6 inches.

  1. Top and Bottom Areas: \[ 2\pi r^2 = 2 \times 3.14 \times (6^2) = 2 \times 3.14 \times 36 = 226.08 , \text{in}^2 \]

  2. Lateral Area: \[ 2\pi rh = 2 \times 3.14 \times 6 \times 10 = 2 \times 3.14 \times 60 = 376.8 , \text{in}^2 \]

  3. Total Surface Area: \[ \text{Total Surface Area} = 226.08 + 376.8 = 602.88 , \text{in}^2 \]

Your answer for question 3 is verified as 602.88 in².

4. Icing Needed for a Cake with Radius 5 inches and Height 7 inches

Only the sides and top are covered:

  1. Lateral Surface Area: \[ 2\pi rh = 2 \times 3.14 \times 5 \times 7 = 2 \times 3.14 \times 35 = 219.8 , \text{in}^2 \]

  2. Area of the Top: \[ \pi r^2 = 3.14 \times (5^2) = 3.14 \times 25 = 78.5 , \text{in}^2 \]

  3. Total Icing Needed: \[ \text{Total} = 219.8 + 78.5 = 298.3 , \text{in}^2 \]

So your answer for question 4 is correct at 298.3 square inches.

5. Surface Area of a Silo with Radius 4 feet and Height 30 feet

Only the lateral surface area is calculated:

  1. Lateral Surface Area: \[ 2\pi rh = 2 \times 3.14 \times 4 \times 30 = 2 \times 3.14 \times 120 = 753.6 , \text{ft}^2 \]

Your answer for question 5 is correct as well at 753.6 square feet.

Summary of Your Answers:

  1. Formula for Surface Area: Correct
  2. Surface Area of Cylinder: 150.72 cm² (Correct)
  3. Surface Area of Cylinder: 602.88 in² (Correct)
  4. Icing for Cake: 298.3 in² (Correct)
  5. Surface Area of Silo: 753.6 ft² (Correct)

Thank you for your patience, and I'm glad we could confirm your answers! If you have any more questions or need further assistance, feel free to ask!

Find the surface area of a cylinder with a radius of 5 inches and a height of 10 inches. Use the approximation 3.14 for pi.(1 point)
Responses

471 inches
471 inches

314 square inches
314 square inches

345.4 square inches
345.4 square inches

471 square inches

2. Use the image to answer the question.A cylinder is labeled with a height of 8 yards and a radius of 7 yards. Find the surface area of the cylinder. Use the approximation 3.14 for pi.(1 point)Responses329.7 square yards329.7 square yards252.77 yards252.77 yards577.76 square yards577.76 square yards252.77 square yards252.77 square yards

4. Use the image to answer the question.A cylinder is labeled with a height of 3 yards and a radius of 2 yards. Find the surface area of the cylinder. Use the approximation of 3.14 for pi.(1 point)Responses25.12
62.8
75.36
32.97

4. A can of olives has a diameter of 6 inches and a height of 4 inches. How many square inches of paper will be needed for the label on the outside of the can? Use 3.14 for pi.(1 point)
Responses

150.72
150.72

131.88
131.88

75.36
75.36

376.8

5. A wheel of cheese has a diameter of 6 inches and a height of 2 inch. A chef is making an appetizer where the cheese will be covered with pastry. To know how much pastry is needed, the chef wants to know the surface area of the cheese wheel. What is the total surface area of the cheese wheel in square inches? Use 3.14 for pi.(1 point)
Responses

37.68 square inches
37.68 square inches

94.2 square inches
94.2 square inches

62.8 square inches
62.8 square inches

301.44 square inches

Let's go through each question step-by-step to find the surface area of the cylinders or the equivalent shapes.

1. Surface Area of a Cylinder with Radius 5 inches and Height 10 inches

Using the surface area formula:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi r(h + r) \]

Substituting \( r = 5 \) inches and \( h = 10 \) inches:

\[ = 2 \times 3.14 \times 5 \times (10 + 5) = 2 \times 3.14 \times 5 \times 15 \]

Calculating:

  1. Calculate \( 5 \times 15 = 75 \)
  2. Now calculate \( 2 \times 3.14 = 6.28 \)
  3. Multiply \( 6.28 \times 75 = 471 \text{ square inches} \)

Thus, the surface area is 471 square inches.


2. Surface Area of a Cylinder with Height 8 yards and Radius 7 yards

Using the formula again:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi r(h + r) \]

Substituting \( r = 7 \) yards and \( h = 8 \) yards:

\[ = 2 \times 3.14 \times 7 \times (8 + 7) = 2 \times 3.14 \times 7 \times 15 \]

Calculating:

  1. Calculate \( 7 \times 15 = 105 \)
  2. Then, \( 2 \times 3.14 = 6.28 \)
  3. Finally, \( 6.28 \times 105 = 659.4 \text{ square yards} \)

Thus, the closest answer from your options is not listed. Please double-check your height or options.


3. Surface Area of a Cylinder with Height 3 yards and Radius 2 yards

Using the formula:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi r(h + r) \]

Substituting \( r = 2 \) yards and \( h = 3 \) yards:

\[ = 2 \times 3.14 \times 2 \times (3 + 2) = 2 \times 3.14 \times 2 \times 5 \]

Calculating:

  1. Calculate \( 2 \times 5 = 10 \)
  2. Then, \( 2 \times 3.14 = 6.28 \)
  3. Finally, \( 6.28 \times 10 = 62.8 \text{ square yards} \)

So the answer is 62.8 square yards.


4. Surface Area of a Can of Olives with Diameter 6 inches and Height 4 inches

The radius is:

\[ r = \frac{6}{2} = 3 \text{ inches} \]

Using the formula:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi rh \]

Substituting \( r = 3 \) inches and \( h = 4 \) inches:

\[ = 2 \times 3.14 \times 3 \times 4 \]

Calculating:

\[ = 2 \times 3.14 \times 3 \times 4 = 2 \times 3.14 \times 12 = 6.28 \times 12 = 75.36 \]

So the answer is 75.36 square inches.


5. Surface Area of a Wheel of Cheese with Diameter 6 inches and Height 2 inches

The radius is:

\[ r = \frac{6}{2} = 3 \text{ inches} \]

Using the formula:

\[ \text{Surface Area} = 2\pi r(h + r) \]

Substituting \( r = 3 \) inches and \( h = 2 \) inches:

\[ = 2 \times 3.14 \times 3 \times (2 + 3) = 2 \times 3.14 \times 3 \times 5 \]

Calculating:

  1. Calculate \( 3 \times 5 = 15 \)
  2. Calculate \( 2 \times 3.14 = 6.28 \)
  3. Finally, \( 6.28 \times 15 = 94.2 \text{ square inches} \)

So the answer is 94.2 square inches.


Summary of Answers:

  1. Surface area of a cylinder with radius 5 inches and height 10 inches: 471 square inches
  2. Surface area of a cylinder with height 8 yards and radius 7 yards: (Please Check)
  3. Surface area of a cylinder with height 3 yards and radius 2 yards: 62.8 square yards
  4. Surface area of a can of olives: 75.36 square inches
  5. Surface area of a wheel of cheese: 94.2 square inches

Please let me know if you have any further questions or need assistance!

2. 252.77 square yards
3. 25.12

everything else good say the question and the new answers i put in the ones i did not include dont change them

Sure! Here are the questions along with your original answers and the newly provided answers:

1. Find the surface area of a cylinder with a radius of 5 inches and a height of 10 inches.

  • Answer: 471 square inches

2. Use the image to answer the question. A cylinder is labeled with a height of 8 yards and a radius of 7 yards. Find the surface area of the cylinder.

  • New Answer: 252.77 square yards

3. Use the image to answer the question. A cylinder is labeled with a height of 3 yards and a radius of 2 yards. Find the surface area of the cylinder.

  • New Answer: 25.12 square yards

4. A can of olives has a diameter of 6 inches and a height of 4 inches. How many square inches of paper will be needed for the label on the outside of the can?

  • Answer: 75.36 square inches

5. A wheel of cheese has a diameter of 6 inches and a height of 2 inches. A chef is making an appetizer where the cheese will be covered with pastry. To know how much pastry is needed, the chef wants to know the surface area of the cheese wheel. What is the total surface area of the cheese wheel in square inches?

  • Answer: 94.2 square inches

If you have any more questions or need further assistance, feel free to let me know!