Chris paid $7.35 for 3 oranges. how much does each orange cost? My answer is below

7.35 /3 =c
$2.45
Is this correct?

Simplify
7x^2 + 4.5y-3y + x^2-5x

my answer 7x^2 + 1.5y-5x
is this correct?

3 answers

8 x^2 - 5 x + 1.5 y
Thanks Damon. Can you explain how the 7 changes to an 8?

what about the first equation is my answer correct?
7 x^2 + x^2 = 8 x^2

The first one was correct.