No way a car moves 13 km/ s but anyway
at t = 0, x = 0 and y = 2 km, call angle = 0
at t = 1.5 , -x = 1.5 * 13= 19.5 y still = 2
tan angle = 2/19.5
angle = 5.956 degrees
* pi/180 = 0.1022 radians
At t = 0 a car is due 2 km north of you heading west moving 13 km/s after 1.5 s. What is the angle in radians between you and the car from where the car was at t = 0?
3 answers
sorry, upside down
tan angle = 19.5/2
angle = 84.14 degrees
* pi/180 = 1.49 radians
tan angle = 19.5/2
angle = 84.14 degrees
* pi/180 = 1.49 radians
d1 = 2 km.
d2 = 13 * 1.5 = 19.5 kim.
Tan A = d2/d1 = 19.5/2 = 9.75
A = 84.14 degrees = 1.47 radians.
d2 = 13 * 1.5 = 19.5 kim.
Tan A = d2/d1 = 19.5/2 = 9.75
A = 84.14 degrees = 1.47 radians.