At Family Market, an 8-can pack of bottles costs $4.48, and a 24-can case costs $9.60. (Both the bottle and the can are 12 ounces.) What is the unit price for each? (1 point)

O 0.56 bottle/$1.00 and 0.40 can/$1.00
• 1.79 bottles/$1.00 and 2.53 cans/$1.00
O $1.79/bottle and $2.53/can
O $0.56/bottle and $0.40/can

1 answer

The correct answer is:

$0.56/bottle and $0.40/can