At family market an 8 can pack of bottles costs 4.48 and a 24 ca case costs 9.60 (both the bottle and the can are 12 ounces ) what is the unitprice fr each.

(1 poin)

1 answer

To find the unit price for each bottle, we need to divide the total cost of the 8-can pack by the number of bottles in the pack.

Cost of 8-can pack = $4.48
Number of bottles in the pack = 8

Unit price for each bottle = Cost of 8-can pack / Number of bottles in the pack
= $4.48 / 8
= $0.56 per bottle

Similarly, to find the unit price for each bottle in the 24-can case, we need to divide the total cost of the case by the number of bottles in the case.

Cost of 24-can case = $9.60
Number of bottles in the case = 24

Unit price for each bottle = Cost of 24-can case / Number of bottles in the case
= $9.60 / 24
= $0.40 per bottle

Therefore, the unit price for each bottle in the 8-can pack is $0.56 and the unit price for each bottle in the 24-can case is $0.40.