To find the unit price for each, we need to divide the total cost by the total number of cans or bottles.
For the 8-can pack:
Unit price for 8 cans = $4.48/8 = $0.56 per can
For the 24-can case:
Unit price for 24 cans = $9.60/24 = $0.40 per can
Therefore, the unit price for each can is $0.56 in the 8-can pack and $0.40 in the 24-can case.
At Family Market, an 8-can pack of bottles costs $4.48, and 24-can case costs $9.60. (Both the bottle and the can are 12 ounces.) What is the unit price for each?
1 answer