Well, here's to help you.
$1 = per pint
1 pint = 16 ounces
40 ounces = ? pints
I hope this helps! :)
At a supermarket,pineapple sells for $1 per pint(16 oz).Greg wants to buy eightin 40-oz cans of pineapple juice from the supermarket.How much does he have to pay altogeather?
3 answers
eightin ??
How many cans does he want to buy? Is he buying pineapple or juice?
Is the unit price the same for a pint as it is for 40 oz.?
How many cans does he want to buy? Is he buying pineapple or juice?
Is the unit price the same for a pint as it is for 40 oz.?
My first post was to mainly help you figure out how many pints were in one can.
Here's to help you with the rest of the problem.
40 ounces = 1 can
40 x 18 = ? ounces(Ounce amount for all of them.)
? ounces(Ounce amount for all of them.) = ? pints
I hope this helps! :)
Here's to help you with the rest of the problem.
40 ounces = 1 can
40 x 18 = ? ounces(Ounce amount for all of them.)
? ounces(Ounce amount for all of them.) = ? pints
I hope this helps! :)