At a supermarket, pineapple juice sells at $1per unit (16ounces). Greg wants to buy eighteen 40- ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much does he have to pay altogether?

1 answer

(1 dollar/16 oz)(40 oz/can)(18 cans)
= $45
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. juice containers250 milliliters of lemonade 500 milliliters of orange juice 250 Milliliters of grape juice 250 milliliters of
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 2 answers
  2. Part 2Directions: Use the information in the chart to answer the questions. Juice Containers 250 milliliters of lemonade 500
    1. answers icon 1 answer
more similar questions