18 * 40 = 720 ounces
720 / 16 = 45
It will cost $45.00
At a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 ounces). Greg wants to buy eighteen 40-ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much dose he have to pay altogether?
9 answers
I need help
Shhhhhhhh....don't worr
720/16
I don’t get it. Please explain
it makes no sense
Thank you I get it now!
Thanks,
GummiBear
Thanks,
GummiBear
18x40=720
720 divided by 16= 45
He has to spend 45.00
720 divided by 16= 45
He has to spend 45.00
This doesn't make sense to me...