the last one looks just like
http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1459986016
but you changed the first term
so the answer is not 2779 like in your previous question
for the bagel question, which I did for you here
http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1459985491
how did you get $1.00 for the coffee
I had b = 75
subbing that into
2c + 4b = 600
2c + 300 = 600
2c = 300
c = 150
so the coffee costs $1.50
At a bagel shop, 2 coffees and 4 bagels cost $6.00. Two coffees and 7 bagels cost $8.25. What is the unit price of one coffee and the unit price of one bagel?
my answer:
1 bagel= $0.75
1 coffee= $1.00
Find the 5,550th term in the sequence 4 1/2, 5, 5 1/2, 6, 6 1/2?
my answer: 2779
1 answer