Almonds cost $8 per pound and cashews cost $10 per pound. How does the equation change if Tamira has $60 to spend on a mixture of almonds and cashews? How many pounds of nuts can she buy if she buys only cashews? Only almonds? A mixture of both?
2 answers
5 pounds almonds 2 pounds cashew <3
what equation?