Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as almonds?
4 answers
Added info: I know that I need a system of three equations to solve for my three unknowns, I just can't figure out those equations. I really need help!
p: lbs of peanuts
a: lbs of almonds
c: lbs of cashews
work with the weights:
p+a+c = 140
p = 2a
now, work with the values:
3p+4a+8c = 6*140
Now go for it
a: lbs of almonds
c: lbs of cashews
work with the weights:
p+a+c = 140
p = 2a
now, work with the values:
3p+4a+8c = 6*140
Now go for it
I must be doing something wrong because I keep coming out to big fractions with variables left over. I need another hint here. Am I supposed to have fractions in my answers?
Wait, I think I figured it out. Does p=40 a=20 c=80 sound right?