Almonds cost fiver per pound and cashews cost nine per pound. How many pounds of almonds should be mixed with the cashews to make 10 pounds of a mix that sells for eight dollars per pound?

3 answers

If there are x lbs of cashews, then the rest (10-x) are almonds. So, add up the costs:

9x + 5(10-x) = 8(10)
2.5
7.5