A vertical spring stretches 13 cm when a 2.3 kg block is hung from its end. (a) Calculate the spring constant. This block is then displaced an additional 3.2 cm downward and released from rest. Find the (b) period, (c) frequency, (d) amplitude, and (e) maximum speed of the resulting SHM

2 answers

k=2.3*9.8/.13 N/m

frequency = 1/2PI * sqrt(k/m)
period=1/f
amplitude=3.2cm
max speed:
1/2 m v^2=1/2 k (.032)^2 solve for v
a) Use hooke's law F=-kx
b) period=T=2PI*(m/k)^1/2
c) frequency=1/T=(k/m)^1/2*(1/2PI)
d) amplitude=x distance compressed/stretched (in this case 3.2 cm)
e) use conservation of energy to solve for speed: 1/2kx^2=1/2mv^2