1. Mass = 10cm/5cm * 5kg =
2. k = 35/0.25cm =
3. M*g = 2 * 9.8 = 19.6 N. applied.
Spring A: Disp. = 19.6N * 1m/5N = 3.92 m.
M*g = 10 * 9.8 = 98 N. applied.
Spring B: Disp. = 98N * 1m/9N = 10.9 m.
1. A 5 kg weight is hung from a vertical spring. The spring stretches by 5 cm. How much mass should be hung from the spring so it will stretch by 10 cm from its original length?
A. 15 kg
B. 10 kg
C. 20 kg
D. 25 kg
2. What is the spring constant of a spring that is composed by 0.250 cm when a force of 35 N is applied?
A. 140 N/cm
B. 100 N/cm
C. 200 N/cm
D. 150 N/cm
3. Spring A has a spring constant of 5 N/m and spring B has a force constant of 9 N/m. A weight of 2 kg is applied to spring A and a weight of 10 kg is applied to spring B. Which is true for the final displacements of springs A and B?
A. Spring B has a larger displacement than spring A.
B. Spring A has a larger displacement than spring B.
C. Spring A and spring B have the same displacement.
Help!!!
2 answers
1. C - 12.8
2. B - 32 N/m
3. A - 31 cm
4. A - Spring B has a larger displacement than spring A.
5. C - 0.456 N
6. B - 10 kg
7. B - 82.4 cm
8. C - 25 N/m
9. A - 25 N
10. B - 86 m/s^2
2. B - 32 N/m
3. A - 31 cm
4. A - Spring B has a larger displacement than spring A.
5. C - 0.456 N
6. B - 10 kg
7. B - 82.4 cm
8. C - 25 N/m
9. A - 25 N
10. B - 86 m/s^2