Ask a New Question
Search
Questions and answers by
Chris Zhang
Answers (1)
a) Use hooke's law F=-kx b) period=T=2PI*(m/k)^1/2 c) frequency=1/T=(k/m)^1/2*(1/2PI) d) amplitude=x distance compressed/stretched (in this case 3.2 cm) e) use conservation of energy to solve for speed: 1/2kx^2=1/2mv^2