A store is selling ribbon by the yard. Mike bought 8 yards of red ribbon. Each yard cost 3.50. Complete and solve the working equation that represents the amount,a, Mike paid for buying 8 yards of ribbon

a/8=_
a=_ dollars

1 answer

To find the amount Mike paid for buying 8 yards of ribbon, we need to multiply the cost per yard by the number of yards.

a/8 = $3.50

Multiplying both sides of the equation by 8 gives:

8 * (a/8) = 8 * $3.50

This simplifies to:

a = $28.00

Therefore, Mike paid $28.00 for buying 8 yards of ribbon.