A store is selling ribbon by the yard. Mike bought 8 yards of red ribbon. Each yard cost $3.50. Complete and solve the working equation that represents the amount, a, Mike paid for buying 8 yards of ribbon.(1 point)

1 answer

The working equation that represents the amount, a, Mike paid for buying 8 yards of ribbon is:
a = 8 * 3.50