Let x be the amount Mike paid for buying eight yards of ribbon.
The cost of one yard of ribbon is $3.
Therefore, the amount Mike paid for one yard of ribbon is 3 * 1 = $<<3*1=3>>3.
The total cost of buying eight yards of ribbon is 8 * 3 = $<<8*3=24>>24.
So the equation that represents the amount Mike paid for buying eight yards of ribbon is x = $24.
A store is selling ribbon by the yard Mike bought eight yards of red ribbon each yard cost three dollars 250 complete and solve the working equation that represents the amount a Mike paid for buying eight yards of ribbon
1 answer