a/8 = 8 * $3.50
a/8 = $28
a = 8 * $28
a = $<<8*28=224>>224
Therefore, Mike paid $224 for buying 8 yards of ribbon.
A store is selling ribbon by the yard Mike bought 8 yards of red ribbon Each yard cost $3:50. Complete and solve the working equations that represents the amount, Mko paid for buying 8 yards of ribbon (1 point)
a/8 = [__]
a= [__] dollars
1 answer