A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00? If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $9.00? Explain your reasoning.
I am very confused on the above. Please help me understand.
3 answers
First you need to figure out how much an apple weighs in pounds.
Apples weigh....16 oz per pound, so convert 5 oz of apple into lbs
Apple weight: 1 apple/5oz x 16 oz / 1-lb =
=16/5 apples/lb
=3.2 apples/lb
Apples $3 for 2 lbs, spending $9. $9/$3= 3.
3 sets of 2 pounds of apples can be bought. There are 3.2 apples in each lb of apples, so
3.2 x 3 = 9.6, or 9 whole apples. (Can't buy part of an apple.)
Apple weight: 1 apple/5oz x 16 oz / 1-lb =
=16/5 apples/lb
=3.2 apples/lb
Apples $3 for 2 lbs, spending $9. $9/$3= 3.
3 sets of 2 pounds of apples can be bought. There are 3.2 apples in each lb of apples, so
3.2 x 3 = 9.6, or 9 whole apples. (Can't buy part of an apple.)
I got a totally different answer.