50 meters plus whatever, find whatever
v = Vi - 0.981 t
v = 0 at max height
so
t = 30 m/s / 9.81 m/s^2
t = 3.06 seconds upward
h = 50 + Vi t - 4.9 t^2
h = 50 + 30 (3.06) - 4.9 (3.06)^2
A stone projected vertically upward with a speed of 30ms from the top of a tower of height 50m neglecting the air resistance.determine the maximum height it reach from the ground
2 answers
KE=1/2mv^2
KE=1/2 x m x 900
KE= 450m
GPE at top = KE at bottom
mgh=450m
g=9.81
h=450m/9.81m
h=45.87
45.87m+50m=95.87m
KE=1/2 x m x 900
KE= 450m
GPE at top = KE at bottom
mgh=450m
g=9.81
h=450m/9.81m
h=45.87
45.87m+50m=95.87m